Finance Board

 
Finance Board members, appointed by the governor, serve a term of four years and are eligible for reappointment. The State Department of Administration cabinet secretary serves as chairman of the board.
 
Name  Misc. Information
John A. Myers, Chairman Representing: West Virginia Department of Administration
Ex-officio member serves at the will and pleasure of the governor.
Affiliation:
Raymond S. Whiting, Member Representing: Public Employees
Term expires: June 30, 2018
Affiliation: Democrat
Geoff S. Christian, Member Representing: Public-at-Large
Term expires: June 30, 2021
Affiliation: Democrat
Amanda D. Meadows, Member  Representing: Public-at-Large
Term expires: June 30, 2021
Affiliation: Independent
Jared Robertson, Member Representing: Education Employees
Term expires: June 30, 2018
Affiliation: Republican
Lee R. Dinznoff, Member Representing: Public-at-Large
Term expires: June 30, 2020
Affiliation: Democrat
Jason Myers, Member Representing: Participating Political Subdivision
Term expires: June 30, 2019
Affiliation: Independent
William Milam, Member  Representing: Public Employee Retirees
Term expires: June 30, 2020
Affiliation: Independent
Michael T. Smith, Member Representing: Public Employees
Term expires: June 30, 2019
Affiliation: Independent